mieszkanie na wynajem czy to dobra inwestycja

Czy mieszkanie na wynajem to dobra inwestycja

Eksperci coraz częściej przekonują nas do zakupów mieszkań i apartamentów pod wynajem. Wskaźnik wynajmujących mieszkania Polaków jest dość niski, sięga około 4%. Natomiast w pozostałych krajach Europy Zachodniej jest on bliski 50%.

Zakup mieszkania pod wynajem jest bezpieczną, długoterminową inwestycją kapitału.

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania przeznaczonego na wynajem

Najczęściej zakup mieszkania na wynajem dokonywana jest ze zgromadzonych wcześniej oszczędności. Jednak przy zakupie mieszkania, również tego przeznaczonego na wynajem warto skorzystać z kredytów hipotecznych zamiast inwestować własne pieniądze. Obecnie kredyt hipoteczny na mieszkanie jest jedną z najtańszych na rynku usług kredytowych. Jednak banki wymagają również wkładu własnego przy udzieleniu kredytu. Na obecną chwilę jest około 10% wartości mieszkania. Przygotowując mieszkanie pod wynajem musimy również przygotować środki, które przeznaczymy na urządzenie i dostosowanie mieszkania do potrzeb najmu. Jest to następne 10% wartości inwestycji.

Jakie mieszkanie kupować pod wynajem

Obecnie najczęściej poszukiwane są mieszkania o stosunkowo niewielkich metrażach (maksymalnie do 45-50 metrów kwadratowych). Najlepszym wyborem jest mieszkanie dwupokojowe lub kawalerka. Bardzo ważne jest aby były to mieszkania rozkładowe, z oddzielnymi pokojami. Szukajmy mieszkań, które będą pokaźniej wygodne w użytkowaniu przez naszych najemców. Unikajmy pokojów przechodnich. Przed wyborem mieszkania warto zastanowić się dla kobo będzie ono przeznaczone. Inne mieszkania chcą wynajmować studenci a inne młode rodziny z małymi dziećmi.

 

mieszkanie dla studentów

 

Mieszkanie na wynajem z rynku wtórnego czy od dewelopera

Kierując się względami ekonomicznymi bardziej powinniśmy interesować się mieszkaniami z rynku wtórnego. Mieszkania takie są znacznie tańsze, co pozwoli nam wynająć mieszkanie w dobrej cenie i nie będzie problemu ze znalezieniem najemcy. Koszt wynajmu mieszkania deweloperskiego będzie wyższy i może to ograniczy ilość chętnych aby wynająć to mieszkanie.

Niezwykle ważnym czynnikiem przy wyborze mieszkania jest lokalizacja. Mieszkanie z rynku wtórnego możemy kupić z bardzo dobrą lokalizacją i to często w atrakcyjnej cenie. Deweloperzy natomiast budując nowe osiedla często znajdujące się na obrzeżach miast nie zapewniają na początku niezbędnej infrastruktury.

Dobrym wyborem jest zakup mieszkania nieco starszego w atrakcyjnej cenie i przeznaczeni na remont większej kwoty. Bardzo często i tak ta kwota okaże się być niższą niż ta jaką wydalibyśmy na zakup nowego mieszkania deweloperskiego.

Wysokość czynszu

Wielkość czynszu za mieszkanie jest zależna od naprawdę wielu czynników. Ważne tu są lokalizacja, rodzaj budownictwa, standard wykończenia, wielkość miasta. Już od dawna wiadomo, że mieszkania w dużych miastach są droższe, szczególnie w centrum miasta odnosi się to również do cen najmu. Duże miasta dają nam również większe możliwości znalezienia najemców.

Podsumowując zakup mieszkania na wynajem przy odpowiednich parametrach inwestycji przyniesie nam godziwy zysk. Planując odpowiednio, wcześniej cały proces inwestycji, warto również skorzystać z pomocy profesjonalistów przy znalezieniu atrakcyjnego mieszkania oraz formy finansowania.

Zobacz również:

Meble do kuchni.

Kuchnia to serce każdego mieszkania bądź domu. Spędzamy w niej dużo czasu w ciągu dnia – nie tylko na gotowaniu. Jakie meble do kuchni? Niezależnie od tego czy Twoje mieszkanie wyposażone jest jedynie w aneks kuchenny czy też kuchnia jest osobnym pomieszczeniem – warto dołożyć wszelkich starań, aby przestrzeń ta była nie tylko funkcjonalna i praktyczna, ale i atrakcyjna podCzytaj dalej

0 komentarzy
mieszkania koszalin

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania?

Zakup mieszkania jest procesem  skomplikowanym i wieloetapowym. Wybieramy miejsce, w którym przez najbliższych kilka, a nawet kilkanaście lat będziemy spędzać większość swojego wolnego czasu. Warto zastanowić się, na co powinniśmy zwracać uwagę podczas poszukiwań naszego wymarzonego „M”. Lokalizacja mieszkania W każdej z miejscowości jedne dzielnice uważane są za lepsze inne za nieco gorsze. Bardzo często takie oceny wpływają na cenyCzytaj dalej

0 komentarzy