czy stać na na kredyt na mieszkanie

Mieszkanie na kredyt czy za gotówkę?

Zakup mieszkania, bez względu na to czy myślimy o mieszkaniu przeznaczonym na nasze potrzeby czy o inwestycji z zamiarem jej późniejszego wynajmu lub sprzedaży, stanowi jedną z najważniejszych decyzji w życiu każdego nabywcy. Poza decyzjami co do rozmiarów, lokalizacji i aranżacji nieruchomości, niezwykle ważną kwestią jest sposób finansowania jej kupna.

O wyborze mieszkania pisaliśmy w artykule:

„na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania”

Kupno mieszkania za gotówkę wydaje się rozwiązaniem idealnym. Dysponując wystarczającym kapitałem można, niczym na zakupach, wybrać dane mieszkanie i po prostu zacząć je użytkować.

Niezależnie od sposobu finansowania zakupu mieszkania pamiętajmy, że stanowi on zawsze pewnego rodzaju stałe obciążenie dla naszego budżetu. Przy kredycie z banku jego charakter wydaje się dosyć jasny – średnio przez kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat będziemy dłużnikami danego banku. Zakup mieszkania za gotówkę oznacza z kolei długoterminowe zblokowanie, czyli zamrożenie kapitału. Należy jednak pamiętać, że jest to w pewien sposób inwestycja długoterminowa.

Mieszkanie na kredyt

Obecnie 80 – 90 procent transakcji na rynku nieruchomości odbywa się przy udziale kredytu. Zakup nieruchomości w postaci działki, mieszkania czy też lokalu użytkowego to nadal luksus, na który przeciętny człowiek nie może sobie pozwolić.

Zaletą zakupu nieruchomości finansowanego przy udziale kredytu jest jedna podstawowa. Można nabyć nieruchomość nie mając zgromadzonych własnych funduszy. Należy jednak pamiętać, że banki udzielając nam pożyczki na zakup nieruchomości dokonują obciążenia hipoteki mieszkania. Wpis obciążający hipotekę mieszkania jest do momentu spłaty całości kredytu. Utrudnia nam to też sprzedaż nieruchomości przed spłatą całości kredytu.

Formalności związane z kredytem są coraz prostsze, tym bardziej że większość agencji pośrednictwa nieruchomości zajmuje się również pośrednictwem w udzielaniu kredytów hipotecznych i to właśnie ta agencja załatwia za nas większość formalności. Klient kupujący nieruchomość na kredyt musi zawsze pamiętać iż jest to zobowiązanie długoterminowe. Wysokość rat kredytu należy dobrze przemyśleć i przekalkulować w odniesieniu do wielu lat.

Mieszkanie za gotówkę

Zakup mieszkania za gotówkę może być bardzo dobrym rozwiązaniem, dla osób które nie lubą ryzyka i dodatkowych obciążeń kredytem na wiele lat. Jednak jest ot luksus na który wielu z nasz nie może sobie pozwolić. Mało kto jest w stanie wyłożyć jednorazowo kwotę kilku set tysięcy złotych.

„Wielu naszych klientów uważa, że zakupione za gotówkę mieszkanie stanowi lokatę kapitału, którą można uruchomić w obliczu nieoczekiwanych wydatków”

źródło: http://www.ucn.pl

Na samodzielne finansowanie zakupu mieszkania decydują się nie tylko osoby posiadające bardzo wysokie dochody. Zanotowano również wzrost zakupów niedużych mieszkań za gotówkę. Transakcje takie są łatwiejsze do sfinalizowania.

Pamiętajcie, że jeśli szukacie mieszkania ważne aby na bieżąco monitorować aktualne oferty sprzedaży mieszkań. Kupione mieszkanie może trafić się w naprawdę atrakcyjnej cenie.

Zobacz również:

Meble do kuchni.

Kuchnia to serce każdego mieszkania bądź domu. Spędzamy w niej dużo czasu w ciągu dnia – nie tylko na gotowaniu. Jakie meble do kuchni? Niezależnie od tego czy Twoje mieszkanie wyposażone jest jedynie w aneks kuchenny czy też kuchnia jest osobnym pomieszczeniem – warto dołożyć wszelkich starań, aby przestrzeń ta była nie tylko funkcjonalna i praktyczna, ale i atrakcyjna podCzytaj dalej

mieszkanie na wynajem czy to dobra inwestycja

Czy mieszkanie na wynajem to dobra inwestycja

Eksperci coraz częściej przekonują nas do zakupów mieszkań i apartamentów pod wynajem. Wskaźnik wynajmujących mieszkania Polaków jest dość niski, sięga około 4%. Natomiast w pozostałych krajach Europy Zachodniej jest on bliski 50%. Zakup mieszkania pod wynajem jest bezpieczną, długoterminową inwestycją kapitału. Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania przeznaczonego na wynajem Najczęściej zakup mieszkania na wynajem dokonywana jest ze zgromadzonych wcześniej oszczędności. JednakCzytaj dalej