czy stać na na kredyt na mieszkanie

Mieszkanie na kredyt czy za gotówkę?

Zakup mieszkania, bez względu na to czy myślimy o mieszkaniu przeznaczonym na nasze potrzeby czy o inwestycji z zamiarem jej późniejszego wynajmu lub sprzedaży, stanowi jedną z najważniejszych decyzji w życiu każdego nabywcy. Poza decyzjami co do rozmiarów, lokalizacji i aranżacji nieruchomości, niezwykle ważną kwestią jest sposób finansowania jej kupna.

O wyborze mieszkania pisaliśmy w artykule:

„na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania”

Kupno mieszkania za gotówkę wydaje się rozwiązaniem idealnym. Dysponując wystarczającym kapitałem można, niczym na zakupach, wybrać dane mieszkanie i po prostu zacząć je użytkować.

Niezależnie od sposobu finansowania zakupu mieszkania pamiętajmy, że stanowi on zawsze pewnego rodzaju stałe obciążenie dla naszego budżetu. Przy kredycie z banku jego charakter wydaje się dosyć jasny – średnio przez kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat będziemy dłużnikami danego banku. Zakup mieszkania za gotówkę oznacza z kolei długoterminowe zblokowanie, czyli zamrożenie kapitału. Należy jednak pamiętać, że jest to w pewien sposób inwestycja długoterminowa.

Mieszkanie na kredyt

Obecnie 80 – 90 procent transakcji na rynku nieruchomości odbywa się przy udziale kredytu. Zakup nieruchomości w postaci działki, mieszkania czy też lokalu użytkowego to nadal luksus, na który przeciętny człowiek nie może sobie pozwolić.

Zaletą zakupu nieruchomości finansowanego przy udziale kredytu jest jedna podstawowa. Można nabyć nieruchomość nie mając zgromadzonych własnych funduszy. Należy jednak pamiętać, że banki udzielając nam pożyczki na zakup nieruchomości dokonują obciążenia hipoteki mieszkania. Wpis obciążający hipotekę mieszkania jest do momentu spłaty całości kredytu. Utrudnia nam to też sprzedaż nieruchomości przed spłatą całości kredytu.

Formalności związane z kredytem są coraz prostsze, tym bardziej że większość agencji pośrednictwa nieruchomości zajmuje się również pośrednictwem w udzielaniu kredytów hipotecznych i to właśnie ta agencja załatwia za nas większość formalności. Klient kupujący nieruchomość na kredyt musi zawsze pamiętać iż jest to zobowiązanie długoterminowe. Wysokość rat kredytu należy dobrze przemyśleć i przekalkulować w odniesieniu do wielu lat.

Mieszkanie za gotówkę

Zakup mieszkania za gotówkę może być bardzo dobrym rozwiązaniem, dla osób które nie lubą ryzyka i dodatkowych obciążeń kredytem na wiele lat. Jednak jest ot luksus na który wielu z nasz nie może sobie pozwolić. Mało kto jest w stanie wyłożyć jednorazowo kwotę kilku set tysięcy złotych.

„Wielu naszych klientów uważa, że zakupione za gotówkę mieszkanie stanowi lokatę kapitału, którą można uruchomić w obliczu nieoczekiwanych wydatków”

źródło: http://www.ucn.pl

Na samodzielne finansowanie zakupu mieszkania decydują się nie tylko osoby posiadające bardzo wysokie dochody. Zanotowano również wzrost zakupów niedużych mieszkań za gotówkę. Transakcje takie są łatwiejsze do sfinalizowania.

Pamiętajcie, że jeśli szukacie mieszkania ważne aby na bieżąco monitorować aktualne oferty sprzedaży mieszkań. Kupione mieszkanie może trafić się w naprawdę atrakcyjnej cenie.

Zobacz również:

agencja nieruchomości koszalin

Czy warto kupować mieszkanie za pośrednictwem agencji nieruchomości

Agencja nieruchomości przez wielu uważana jest za zło konieczne, przez pozostałą część uważane za potrzebne ogniwo pomiędzy sprzedającymi i kupującymi. Agencje nieruchomości od lat są istotnym uczestnikiem rynku nieruchomości. Wśród ofert biur nieruchomości dominują wprawdzie mieszkania z rynku wtórnego, jednak również deweloperzy coraz częsciej korzystają z usług firm pośrednictwa nieruchomości. Wiele osób decydujących się na zakup mieszkania stają przed trudnym wyborem – kupować mieszkanie bezpośrednio,Czytaj dalej

mieszkanie remont

Czy warto remontować mieszkanie przed sprzedażą

Wiele osób które chcą sprzedać mieszkanie decyduje się na jego remont aby podnieść jego wartość i uzyskać ze sprzedaży większą kwotę. Czy jest to opłacalne, postaramy się przedstawić obiektywnie wszystkie plusy i minusy. Mieszkanie do remontu Wiele osób poszukujących mieszkania, deklaruje że: „stan mieszkania nie jest ważny, bo i tak urządzimy je po swojemu”. Jednak bardzo często po przedstawieniu mieszkaniaCzytaj dalej