nowe mieszkania koszalin

Mieszkanie nowe czy używane

Mieszkanie nowe, czy używane – przed tak trudnym wyborem staje wiele osób, które chcą kupić swoje własne mieszkanie. Każda z tych opcji ma tylu zwolenników, co i przeciwników. Warto wziąć pod uwagę parę parametrów do porównania, decydując się na mieszkanie z rynku wtórnego lub pierwotnego.

Lokalizacja mieszkania

Jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o zakupie mieszkania. I to jest przeważnie problem nowego budownictwa ponieważ najczęściej ścisłe centrum miasta okupowane jest przez wieloletnie kamienice. Dlatego deweloperzy budując nowe osiedla wybierką bardzo często tańsze lokalizacje, które znajdują się poza miastem. Pozwala to obniżyć wartość nowych mieszkań. Ale coraz częstszą praktyką wśród deweloperów jest odzyskiwanie działek, na których wcześniej stały stare budynki, kamienice. Zdarzają się też działki inwestycyjne pod budowę na których wcześniej były skwery, działki ogrodnicze itp.

W wypadku mieszkań na nowych osiedlach koniecznie trzeba sprawdzić plany zagospodarowania. W centrach miast powstanie nowej trasy szybkiego ruchu czy estakady jest raczej niemożliwe, ale w wypadku peryferyjnych osiedli może okazać się, że za 10 lat przewidziano tam np. obwodnicę.

Koszt zakupu mieszkania

Nadal w wielu przypadkach jest to najważniejszy element, który decyduje o wyborze zakupu mieszkania. Nowe mieszkania są droższe ale jednak warto przemyśleć, czy koszty remontu starszego mieszkania nie jest czasem tak duży, że ta równica zniknie. Plusem nowych lokali są często możliwe dopłaty z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych (MdM). Kupno nowego lokalu nie jest też obciążone dwuprocentowym podatkiem od czynności cywilno-prawnych, tak jak ma to miejsce przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego.

Koszt użytkowania mieszkania

W przypadku nowych mieszkań możemy liczyć na niższe kosztu remontowe. Biorąc pod uwagę jeszcze 3 letni okres rękojmi dewelopera nowa wspólnota mieszkaniowa na początku nie musi zawracać sobie głowy remontami i naprawami, gdzie w przypadku starszych mieszkań jest to naprawdę wysoki koszt. Kupując mieszkanie w starej kamienicy z reguły jesteśmy narażeni na wysokie koszty związane z ogrzewaniem. mieszkania te często są nieocieplone, inaczej jest w nowych mieszkaniach deweloperskich, gdzie coraz częściej stawia się na ochronę środowiska i zmniejszanie kosztów późniejszego utrzymania mieszkania.

Infrastruktura osiedla

Wybierając mieszkanie z rynku wtórnego prawie zawsze jesteśmy pewni, że szkoły, przychodnie, sklepy oraz komunikacja miejska jest już na miejscu od wielu lat. Natomiast przy rynku pierwotnym zdarzają się oddawane do użytku nowych osiedla bez żadnego „zaplecza”. Nie ma więc nie tylko alternatywy dla małych dzieci, ale brakuje także dostępu do większych sklepów, czasem nawet komunikacji miejskiej, nie mówiąc już o ofercie kulturalnej. Deweloperzy braki te nadrabiają marketingową kampanią, zapewniając o atrakcyjności terenu, prestiżu i wysokim standardzie mieszkań.

Zobacz również:

mieszkanie na wynajem czy to dobra inwestycja

Czy mieszkanie na wynajem to dobra inwestycja

Eksperci coraz częściej przekonują nas do zakupów mieszkań i apartamentów pod wynajem. Wskaźnik wynajmujących mieszkania Polaków jest dość niski, sięga około 4%. Natomiast w pozostałych krajach Europy Zachodniej jest on bliski 50%. Zakup mieszkania pod wynajem jest bezpieczną, długoterminową inwestycją kapitału. Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania przeznaczonego na wynajem Najczęściej zakup mieszkania na wynajem dokonywana jest ze zgromadzonych wcześniej oszczędności. JednakCzytaj dalej

czy stać na na kredyt na mieszkanie

Mieszkanie na kredyt czy za gotówkę?

Zakup mieszkania, bez względu na to czy myślimy o mieszkaniu przeznaczonym na nasze potrzeby czy o inwestycji z zamiarem jej późniejszego wynajmu lub sprzedaży, stanowi jedną z najważniejszych decyzji w życiu każdego nabywcy. Poza decyzjami co do rozmiarów, lokalizacji i aranżacji nieruchomości, niezwykle ważną kwestią jest sposób finansowania jej kupna. O wyborze mieszkania pisaliśmy w artykule: „na co zwrócić uwagę przy wyborzeCzytaj dalej